Національний банк не дає дозволу ФГВФО на продаж майна неплатоспроможніх банків.

Національний банк не дає дозволу ФГВФО на продаж майна неплатоспроможніх банків.

11.03.2016 року Національний банк офіційно повідомив Фонд гарантування вкладів фізичних осіб про “тимчасове призупинення” продажу активів неплатоспроможних банків, які в заставі у регулятора, про що повідомив FinClub.

Національний банк протягом 2015 року погодив продаж 432 об’єктів майна для продажу ФГВФО, однак було продано лише 45 об’єктів, було отримано лише 9% від загальної вартості активів, які були виставлені на продаж.

На нашу думку, очікуване диво, яке має бути результатом початку роботи консолідованого офісу може бути відтерміноване з наступних причин.

На сьогодні рівень довіри національних та іноземних інвесторів до українських активів дуже низький. Очікування до мінімального рівня рентабельності складають не меньше 30% річних – вартість активу зважена на ризики мінус витрати має бути на 30% меньша ніж його ринкова вартість. Тобто більш простою мовою: якщо це нерухомість, то вартість продажу має бути на 30% меньша середньоринкової вартості купівлі, якщо це права вимоги, з нерухомістю в заставі – мінус 50% до середньоринкової вартості купівлі такої нерухомості.В той же час очікування Національного банку та ФГВФО, як продавця активів, значно більші за навіть від 50-70% від ринкової вартості продажу.

Важливим є факт того, що ФГВФО не має практики ні портфельної оцінки прав вимоги, ні продажу кредитних портфелів. В той же час переважна частка майна в заставі Національного банку саме права вимоги.

Протягом вересня – грудня 2015 року консультанти Світового банку наполягали на залучені професійних учасників ринку для продажу кредитних портфелей на комісійних засадах. За нашою інформацією перемовини велись з трьома компаніями, які співпрацюють з аналогом ФГВФО в США – FDIC (fdic.gov).

Дивним є те, що ФГВФО маючи дозволені законодавство України механізми по залученню національних компаній, які мають досвід роботи з продажу кредитних портфелів, не відповідає на звернення членів Асоціації Укрфактор з пропозиціями співпраці.

Особливістю роботи компаній, які продають кредитні портфелі (Loan Sales Advisory Agencies), є наявність сталого кола інвесторів, які зацікавлені у придбанні пеного типу кредитних активів. Тому залучення саме українських компаній до продажу кредитних портфелей ФГВФО на комісійних засадах надасть можливість отримати більшу вартість за активи.
Асоціація Укрфактор відкрита для співпраці з ФГВФО та Національним банком, однак ця відкритість та бажання працювати на розбудову прозорого ринку проблемних активів на сьогодні нажаль є односторонньою.

15.03.2016