Американські торговці DebtX та FFN прийшли до України.

Американські торговці DebtX та FFN прийшли до України.

Американські торговці DebtX та FFN, які займаються продажем активів банків зареєстрували дочірні компанії в Україні.

ТОВ «Дебекс Україна» з статутним капіталом 125,6 тис.грн. була зареєстрована в кінці травня та ТОВ «Фьорст файненшіал нетворк Юкрейн» з статутним капіталом 25 тис.грн. – на початку червня. В обидвох випадках бенефіціарами громадяни Сполучених Штатів Америки, які є топ-менеджерами компаній.

Протягом січня-травня 2016 року в засобах масової інформації поширювались тези представників Національного банку України та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про те, що після виходу цих компаній український ринок отримає новий рівень прозорості на ефективності.

На нашу думку, проблема в прозорості та ефективності полягає не в роботі торговців активами неплатоспроможних банків, а в неспроможності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб організувати процес продажу. З моменту утворення департаменту консолідованого продажу та управління активами пройшло вже півроку, однак темпи продажу, а саме конвертація виставлених на продаж активів в грошовий потік, не змінились.

Щодо процесу продажу без заставних та заставних кредитів фізичних осіб та реалізації американського досвіду зауважимо, що портфелі оцінюються за рівнем дохідності який вони генерують для банків чи колекторських компаній. На сьогодні цей рівень повинен бути значно вище 18,5% (безризикова ставка дохідності в Україні). Портфелі, які виставляються на продаж ФГВФО (портфель банку Надра та банку Форум), мають погашення за 2015 рік менше ніж 0.5% від номінального обсягу заборгованості, середня DPD (кількість днів прострочення – більше трьох років). Яка на вашу думку буде ціна таких портфелів? 1% чи 0.5%? Чи необхідно залучати іноземні компанії для того, щоб отримати ринкові ціни? Чи наявність «американської» складової буде відповіддю на питання для співробітників ФГВФО «чому так дешево продаєте активи?».

Щодо процесу продажу корпоративних кредитів юридичних осіб зауважимо, що основною перевагою професіональних учасників ринку продажу проблемних активів за американським досвідом є наявність кола інвесторів, які мають апетити в активах певних груп – ТРЦ, житлова нерухомість, ЦМК за галузевим розподілом. Компанії, які не мають такого досвіду будуть тільки гаяти час на пошук інвесторів, а як відомо з американського досвіду – «time is money».

Щодо позитивних зрушень, які можуть статись з застосуванням провідного світового досвіду:

  • формування ринкової вартості активів. На сьогодні очікування ринку та ціна, яка пропонується комітетом з управління активами ФГВФО, мають розбіжність у 1.5 два рази;
  • введення практики аукціонів без початкової мінімальної ціни продажу;
  • консолідація однорідних активів в крос-банкові портфелі;
  • швидкий продаж активів за ліквідною вартістю.

Підсумовуючи у ФГВФО є два варіанти:

  • продавати швидко та ефективно маючи тримаючи як своєрідний захист «американський досвід»;
  • продовжувати утоптування землі для швидкого старту в майбутньому.

16.06.2016